ЕУРО 2024: Квалификациите ги отвораме против Малта, последниот натпревар дома против Англија

Објавено на 10 Октомври, 2022 во Вести, Вести


УЕФА го потврди распоредот на натпревари од нашата квалификациска група за пласман на Европското првенство 2024 во Германија. 

Македонската репрезентација на вчерашното извлекување во Франкфурт ја доби најтешката можна група со финалистите од последното Европско првенство, Италија и Англија, а ќе се соочиме и со Украина и Малта. 

Нашата најдобра репрезентација првиот натпревар ќе го одигра на 23. март 2023 година на домашен терен против Малта. 

РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИ НА МАКЕДОНСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА:

23. март 2023 Македонија - Малта

16. јуни 2023 Македонија - Украина

19. јуни 2023 Англија - Македонија 

09. септември 2023 Македонија - Италија 

12. септември 2023 Малта - Македонија 

14. октомври 2023 Украина - Македонија

17. ноември 2023 Италија - Македонија 

20. ноември 2023 Македонија - Англија    
   
А репрезентација