Лига на нации: Македонија во група со Бугарија, Грузија и Гибралтар

Објавено на 16 Декември, 2021 во Вести, Вести


Македонската А репрезентација ќе се соочи со Бугарија, Грузија и Гибралтар во изданието од Лига на нации за сезоната 2022/2023. 

На денешното извлекување во Нион, Швајцарија беа одредени групите за 55. репрезентации кои ќе бидат дел од Лига на нации. 

ЛИГА А: 

Група 1: Австрија, Хрватска, Данска, Франција

Група 2: Чешка, Швајцарија, Португалија, Шпанија

Група 3: Унгарија, Англија, Германија, Италија

Група 4: Велс, Полска, Холандија, Белгија

ЛИГА Б: 

Група 1: Ерменија, Ирска, Шкотска, Украина

Група 2: Албанија, Израел, Русија, Исланд

Група 3: Црна Гора, Романија, Финска, Босна и Херцеговина

Група 4: Словенија, Србија, Норвешка, Шведска

ЛИГА Ц: 

Група 1: Литванија, Фарски О. Луксембург, Турција

Група 2: Косово, победник од дуелот Кипар/Естонија, Грција, Северна Ирска

Група 3: Азербејџан, победник од дуелот Казахстан/Молдавија, Белорусија,  Словачка

Група 4: Македонија, Грузија, Гибралтар, Бугарија

ЛИГА Д: 

Група 1: Андора, Летонија, поразен од дуелот Казахстан/Молдавија, Лихтенштајн

Група 2: Сан Марино, поразен од дуелот Кипар/Естонија, Малта

Натпреварите од Лига на нациите ќе се играат во јуни следната година (четири натпревари) и во септември (два натпревари). Првопласираните селекции од секоја од групите ќе обезбедат место во плеј-офот кој ќе се игра во јуни 2023 година. Најдобрата селекција ќе обезбеди место на Европското првенство 2024.
   
   
А репрезентација