Македонија до 17 години: Меѓународен турнир во Градишка, Италија

Објавено на 21 Јуни, 2021 во Вести, До 17 год


Младата репрезентација на Македонија во периодот од 22 до 28 јуни ќе биде учесник на меѓународен турнир за фудбалери до 17 години што ќе се одржи во Градишка, Италија. Покрај нашата репрезентација, на овој турнир ќе учествуваати селекциите на Албанија, Русија и Словенија.

Првиот натпревар избраниците на селекторот Тони Јакимовски го играат против Русија на 23. јуни со почеток од 18. Часот.

Селекторот Тони Јакимовски за претстојниот турнир се одлучи да ги повика следните фудбалери:

Голмани: Един Ајрадиновски (ФК ФЕРМАНА/ИТАЛИЈА), Давид Стојановиќ (ФК МАКЕДОНИЈА Ѓ.П.);

Oдбрана: Симеон Здравковски (ФК ЊУ СТАРС), Даниел Марковски (ФК ХЕЛСЕНБОРГ ШВЕДСКА), Андреј Аризанковски (ФК ПОБЕДА), Џеладин Амедовски (ФК СИОН ШВАЈЦАРИЈА), Марко Стојилевски (ВК ВАРДАР), Анес Малиќи (УЕФА АКАДЕМИЈА), Хадис Таири (ФК ЊУ СТАРС), Матеј Јаневски (ФК РАБОТНИЧКИ);

Среден ред: Сулејман Умерфарук (ФК ШКУПИ), Амир Нухија (ФК ШКЕНДИЈА), Мартин Ѓорѓијевски (ФК АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ), Мухамед Елмас (ФК РАБОТНИЧКИ), Кире Стојанов (ФК АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ), Зани Назифи (ФК ШКЕНДИЈА), Никола Манојлов (ФК РАБОТНИЧКИ), Бахри Јашари (ФК СТ. ПОЛТЕН/АВТСРИЈА);

Напад: Хакија Цановски (ФК СЕНТ ГАЛЕН/ШВАЈЦАРИЈА), Никола Величковски (ФК ВАРДАР);
   
   
А репрезентација