На извлекувањето во Нион одредени групите за квалификациските турнири за жени до 17 и до 19 години

Објавено на 11 Март, 2021 во До 19 год жени, До 17 год жени


На извлекувањето на Нион беа извлечени групите за квалификации на европските првенства до 17 и до 19 години кои ќе се одржат во 2022 година.

Согласно измените во форматот на натпреварувањата Македонската репрезентација во двете категории ќе се натпреварува во Лига Б од каде со евентуален пласман на првото место во групата ќе ја бара својата шанса за елитните квалификации во 2022 година.

Во категоријата до 17 години Македонската репрезентација е во група со Естонија, Молдавија и Украина, а квалификацискиот турнир ќе се одигра од 27 септември до 3 октомври, 2021 г. во Естонија. Финалниот турнир до 17 години ќе се одигра во 2022 година во Босна и Херцеговина.

Во категоријата до 19 години нашата репрезентација ќе се натпреваруварува со Кипар, Белорусија и Фарски Острови. Квалификацискиот турнир ќе се одржи во Кипар во октомври, 2021 г. Финалниот турнир за жени до 19 години ќе биде одигран во Чешка во 2022 година.   
   
Актуелности

19.09.2021    Вести

Женската репрезентација на Македонија до 19 години несреќно поразена од Романија на првиот контролен меч

Младата женска репрезентација на Македонија до 19 година загуби минимално со 1:0 од соодветната селекција на Романија во...

Календар

07 Окт

16:00 Фарски Острови - Македонија
    У21 квалификации за Европско

08 Окт

20:45 Лихтенштајн - Македонија
    А репрезентација квалификации за Светско

11 Окт

20:45 Македонија - Германија
    А репрезентација квалификации за Светско
А репрезентација