Женската селекција на Македонија до 19 години ќе одигра два контролни меча против Романија

Објавено на 14 Јуни, 2022 во Вести, До 19 год жени


Женската млада селекција на Македонија до 19 години ќе одигра два контролни натпревари против соодветната репрезентација на Романија.

Контролните дуели ќе бидат одиграни на стадионот Караорман во Струга.

Почетокот на средбите е закажан во 17. часот.

Селекторот Астрит Мерко за претстојните натпревари се одлучи да ги повика следните фудбалерки:

Голмани: Берна Кабакчи (Бергх, Холандија), Кристина Павловска (Деспина);

Одбрана: Ања Михајлоска (Спортунион, Австрија), Ефимија Чунева (Тиверија), Едина Сулејмани (Асс Јунајтед), Матеа Блажевска (Скопје), Миа Головска (Скопје), Сара Ефтинциоска (Деспина);

Среден ред: Ера Стеблева (Асс Јунајтед), Радица Велкова (Тиверија), Сара Мена (Асс Јунајтед), Кристина Мојсоска (Асс Јунајтед), Михаела Надтовска (Деспина);

Напад: Јехона Велиу (Гарсхоперс, Швајцарија), Лора Сулејмани (ПСЖ, Франција), Веса Села (Ас Јунајтед), Билјана Панеска (Тиверија), Ајна Исејни (Цирих, Швајцарија), Еда Далипи (Асс Јунајтед), Ивана Кузмановски (Лондон Ситу, Англија);   
   
А репрезентација