У-19: Македонија домаќин на квалификацискиот турнир

Објавено на 07 Октомври, 2014 во До 19 год

Македонија е домаќин на турнирот за квалификации во елитната фаза за европското фудбалско првенство до 19 години.

Во групата 12 за место во елитната фаза на квалификациите Македонија ќе се бори за пласман во конкуренција со Босна и Херцеговина, Лихтенштајн и Франција.

Натпреварите ќе бидат одиграни по следниот распоред:

ДатаЧасСтадионДомаќинГостин
8 октомври, 201415:00Борис Трајковски - МаџариБосна и ХерцеговинаЛихтенштајн
8 октомври, 201415:00ФФМ Тренинг ЦентарФранцијаМакедонија
10 октомври, 201415:00ФФМ Тренинг ЦентарБосна и ХерцеговинаМакедонија
10 октомври, 201415:00Борис Трајковски - МаџариЛихтенштајнФранција
13 октомври, 201415:00Борис Трајковски - МаџариФранција Босна и Херцеговина
13 октомври, 201415:00ФФМ Тренинг ЦентарМакедонијаЛихтенштајн

Имаме тешка група, во која конкуренцијата е навистина силна. Одработивме важни пријателски натпревари за да можеме да направиме квалитетна селекција на фудбалери. Ќе го дадеме максимумот за да се пласираме на една од двете позиции кои водат во следната фаза на квалификациите – изјави селекторот Марио Вујовиќ.

Следните фудбалери се повикани за настап на турнирот:

ГОЛМАНИ: 

 Ѓорѓев Душан- ФК Црвена Звезда-Белград

  Илиќ Филип-  ФК Металург

ОДБРАНА:

   Стојановски Филип- ФК Вардар-Скопје

  Боцевски Слободан-ФК Македонија ЃП-Скопје

   Аломеровиќ Сабахудин- ФК Вардар-Скопје

  Каранфиловски Христијан-ФК Металург-Скопје

  Терзиев Горан  - ФК Хит Горица-Словенија

  Перчинков Игор- ФК Работнички-Скопје

  Аманович Алекса- ФК Партизан-Белград

  Лазаров Стефан-  ФК Работнички-Скопје

СРЕДЕН РЕД:

  Курт Реџеп- Академија Пандев-Струмица

  Чешмеџиев Константин- ФК Работнички-Скопје

  Кочовски Валентин-ФК Хоризонт Турново-Струмица

  Костадинов Тихомир-ФК Моравац Орион-Србија

  Сулејманов Тауљант-ФК Работнички-Скопје

  Јефтовски Стефан- ФК Металург-Скопје

НАПАД:

  Демир Бенјамин-ФК Интер Запрешич- Хрватска

  Бабунски Дориан-ФК Реал Мадрид-Шпанија

  Петковски Петар-ФК Вардар-Скопје

  Крезич Даниел- ФК Хакен-Шведска

  Чаволи Адријан-ФК Металург-Скопје

  Ремзифаик Селмани-ФК Ренова
   
   
А репрезентација